Múzeumok

Towe of London

Legendák börtönében -Tower of London

2014. 07. 29.
Ha egy igazán sokszínű nevezetességre vágysz, akkor a londoni Tower a neked való célpont! Rejtély, mi minden zajlott falai között... a lefejezésektől kezdve az állatsimogatón át anno még a királyi családnak is adott otthont!


   A Tower a Temze partján található, közvetlenül a Tower Bridge mellett, ám a megtévesztő névválasztás ellenére a két nevezetesség az építészeti stílusukat leszámítva semmilyen kapcsolatban nem áll egymással. A Tower London város üzleti negyedének keleti szegmensében helyezkedik el, s a folyótól csak a Tower Wharf névre keresztelt sétány választja el. Nem is fecsérelném tovább a szót, ismerjük meg közelebbről a világörökség részét képező erődítményt!
   A brit fővárosban tett látogatásod alkalmával a Tower épületét mindenképpen érdemes útba ejtened. S ha már itt jársz, szánj a nézelődés mellett a bejutásra is pár órát, mert 30 perc alatt csoda lesz akár a kapukig is eljutni, oly sokan kíváncsiak London eme nevezetességére! Az idő szűkében lévőknek azt tanácsolom, hogy a Tower által kínált kiállítások közül a koronaékszerekkel és a fegyverkiállítással kezdjenek, e nélkül senki se induljon haza Londonból.
  Az ékszerek több mint 700 évvel ezelőtt kerültek ide, miután a Westminster apátságból ellopták őket. A londoni királyi ékszerek megtekintése kb. 20 percet vesz igénybe, a túra nem is igen lehetne hosszabb, mivel a tároló vitrinek előtt tilos megállni bámészkodni, köszönhetően a mozgójárdának, ami körbeviszi a turistákat (de legalább a kört meg lehet ismételni, ha valamit még egyszer szeretnénk tüzetesebben szemrevételezni). A tárlat legértékesebb darabja Viktória királynő koronája, csúcsán a Koh-i Noor gyémánttal, amely a világ 2. legnagyobb afrikai köve. Egy érdekes babona szerint a koronát csak nők viselhetik, mert az erősebbik nem képviselőire bajt hoz...
   A fegyvergyűjtemény a Fehér Toronyban található, amely a Tower legrégebbi épülete, anno még Hódító Vilmos rendelte el megépítését. Egy régi legenda szerint az építéshez használt mész oltásához vadállatok vérét használták. Az itt fellelhető harceszközök gyűjtését VIII. Henrik kezdte meg (az ő életét mutatja be a Tudorok c. sorozat), ennek köszönhetően ismerhetjük meg itt a középkortól az I. világháborúig fellelhető darabok jelentős részét.
   Érdekesség, amit kevesen tudnak a Temze parti fővárosban álló Tower-ről! Nevezetesen, hogy már az 1200-as években is hódolt a különlegességek oltárán, amikor is toronyban állatkertet működtettek! (Ez pont kapóra jött III. Henriknek, aki nászajándékként három nagymacskát kapott a német-római császártól.) Az állatokat a nyugati főbejárat melletti toronyban szállásolták el, melynek innen a neve is: Oroszlános-torony (Lion Tower). I. Erzsébet idején az állatkert látogatható lett, de nem sokkal később lakóit a Regent's Park melletti területre költöztették, s ezután az otthonukat megtestesítő tornyot lebontották. Emléküket ma már csak az Oroszlán-kapu őrzi.
   A „Tower-túra” leginkább gyermekcsalogató állomását az udvaron szemügyre vehető, jelenleg 8 darab fekete holló jelenti. A madarak több száz éve költöztek ide először - pontosan nem tudni mikor. Ám kilakoltatásukról szó sem lehet, ugyanis egy legenda szerint amikor a hollók elrepülnek a londoni Tower-ből, elpusztul a birodalom. Persze az előrelátó angolok tesznek is azért, hogy a megsemmisülést minden fronton kizárják: a madarak szárnyát gondosan visszavágják, megakadályozva ezzel, hogy szárnyra kapjanak.
   A Tower-t korábban az uralkodói családok lakóhelyként is használták Londonban, s ugyan ma már ezt a célt a Buckingham Palota tölti be, ahol a napokban nyílt meg az időszakos nyári kiállítás. Az erődítmény ennek ellenére sem vesztette el hivatalos rezidencia-mívoltát, erre tekintettel a londoni Tower-hez is állandó őrség tartozik, akik ugyanabból az egységből kerülnek ki, mint a királynő testőrei. Az őrök megnevezése a Yeomen Warder vagy Beefeater, s ők idegenvezetői feladatokat is ellátnak. Az általuk vezetett 60 perces túra során bemutatják nekünk az épület múltjának érdekfeszítő történetét.
   Esténként a Beefeater-ek elvégzik a híres Kulcsok-ceremóniáját, e nélkül nem telhet el nap 1340 óta. Ez a ceremónia a Tower hivatalos bezárásának ünnepélyes aktusa, s az odalátogatóknak jó hír, hogy ingyen megtekinthető! A nagy érdeklődésre tekintettel, valamint a korlátozott férőhely miatt azonban a helyeket 2-3 hónappal a tervezett látogatás előtt levélben le kell foglalni (e-mailben vagy telefonon erre nincs lehetőség). A ceremóniára nagyon pontosan kell érkezni, az érdeklődőket 21:30-kor (pontban!) engedik be a Tower-be, bár az események csak tíz előtt 7 perccel kezdődnek el. Ekkor az őrök vezetője elindul kezében egy gyertyás lámpással és a Tower kulcsaival, s a Tower testőreivel folytatott párbeszéd, illetve az ehhez kapcsolódó tisztelgés közepette bezárják a londoni erődítmény kapuit. Pontban 22:00-kor a kulcsok a helyükre kerülnek, s egy kürt szó jelzi a procedúra végét. 22.05-kor a vendégeket kikísérik a Tower-ből, akik számára örök élményt csupán emlékeik jelenthetnek, mivel fényképezni a ceremónia alatt tilos.
   A Beauchamp Towerben – mely az első itt raboskodóról, Thomas Beauchamp-ról kapta a nevét – megtekinthetjük az idezártak által a falba vésett üzeneteket és rajzokat, de megtalálható a falon többek között az I. világháború alatt itt „vendégeskedő” német követ, Rudolf Hess autogrammja is.
   Végezetül arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a Tower börtönként is funkcionált, ahonnan bizony nem távozhatott mindenki szabadlábon... A szegényebb elítéltek kivégzésére külső helyszínek szolgáltak, míg a felsőbb osztálybeliek és a nők kiváltsága volt a Tower-en belüli kivégzés, amely a nyilvánosság kizárásával történt. Az igazságszolgáltatás végzetes bárdja itt ragadta meg Morus Tamás vagy Boleyn Anna nyakát is, de számos kém is kapott golyót ezen falak között.
   Búcsúzóul pedig megosztanám a lelkes érdeklődőkkel azt a legendát is, miszerint Boleyn Anna, akit VIII. Henrik koholt vádak alapján lefejeztetett, néha a torony körül sétál, levágott fejével a hóna alatt... Mindenesetre reméljük, hogy kedves olvasóink odautazásakor ezt nem fogják szabad szemeikkel látni! A Tower felfedezéséhez sok sikert és bőséges időt kívánok, a legendák nyomában pedig irány London!


Az alábbi videóban a Tudorok c. sorozat Boleyn Annája (VIII. Henrik 2. felesége) járt forgatáson kívül a Towerben:






Főbb adatok a londoni Tower-ről:
Elérhetőség London EC3N 4AB
Honlap
Nyitvatartás Minden nap 9:00-17:30
Utolsó belépés: 17:00
Árak Felnőtt: £22.00
Diák/Nyugdíjas: £18.70
Gyerek (5-15): £11.00
5 éves kor alatt ingyenes
Idegenvezetés Vezetett túrákhoz előzetes foglalás kötelező!
Akadálymentesítettség Fogyatékkal élőknek kedvezményes belépő
Megközelítés Metró: Circle vonalon, a Tower Hill-i megálló      


Riczik Petra