Paloták

The twin palace of Hampton/ A hamptoni ikerpalota

Hamptoni ikerpalota

2014. 05. 09.
Akkor, ha hosszabb időt töltesz Londonban, feltétlenül el kell látogatnod az impozáns, vörös téglás palota együtteshez, a főváros délnyugati csücskébe.



   Legegyszerűbben vonattal juthatsz el ehhez a műremekhez, mégpedig a Waterloo állomásról fél óránként induló szerelvénnyel.  A Hampton Court Palace a 6-os zónában van, a 10. megállóhelynél, ami nagyjából 40 percnyi utazást jelent. Megközelíthető egyéb tömegközlekedési eszközökkel is, de vonattal a leggyorsabb, ha az embernek nincsen autója, vagy nem akar taxit fizetni. Érkezésünkkor nem csak a gyönyörű kert okoz majd lenyűgöző látványt. Ekkor értjük meg, miért emlegetik ezt a helyet csak úgy, mint a „két palota egybeolvadása”.
  Thomas Wolsey bíboros 1514-ben szerezte meg a Hampton birtokot a máltai lovagrendtől. Fényűző palotát építtetett, s mivel igen jó kapcsolat fűzte a királyhoz, így neki és családjának külön lakosztályokat biztosított. Ekkor épült a két-szintes kápolna, a külső udvar nagy része, és a 40 vendég számára elég lakrész is. Sajnos nem sokkal később Wolsey kegyvesztetté vált, mikor VIII. Henrik nem számíthatott rá a válását illetően. Így csodás palotája a király tulajdona lett. Ezután további építkezésekbe fogtak, 1540-re elkészült a vadászpark, a teniszpálya, a 3000 négyzetméteres konyha, a hatalmas ebédlő (Great Hall), a vizet pedig a Coombe hegyről, csővezetékek segítségével juttatták el a kastélyba, ahol így folyóvízzel rendelkezhettek. Henrik halála után a terület I. Jakabra szállt, kinek uralkodása idején még Shakespeare társulata is fellépett itt egy Karácsony és egy Szilveszter alkalmával.
   A Köztársaság és protektorátus évei alatt Oliver Cromwell kizárólag saját élvezetére használta a birtokot, itt töltötte például a hétvégéket, valamint a palotában tartották meg lánya esküvőjét. Ezt követően a Hampton Court Palota elérkezett második fénykorához, III. Vilmos, és II. Mária uralkodása idején.  Az átépítések és felújítások vezetésére Christopher Wrent kérték fel, kinek terve az volt, hogy az egész épületet leromboltatja és egy teljesen újat állít a helyére, amely korhűbb, és jobban hasonlít a Versailles-i palotára. Szerencsére azonban erre se pénz, se idő nem állt a rendelkezésére. 1689 májusában kezdtek neki a munkálatoknak, ám a rossz minőségű alapanyagok miatt a felépített részek gyakran összeomlottak, két munkás pedig életét vesztette.  1694-ben elhunyt Mária, ami miatt az építkezést szüneteltették. 1698-ban, mikor leégett a londoni Whitehall palota, a hamptoni felértékelődött. Ezúttal Christopher Wren mellett William Talmant is megbízták a tervek kidolgozásával és megvalósításával. Átalakították a déli és a keleti oldalt, valamint a kerteket is. Lassanként kirajzolódott a „két palota egybeolvadása”, vagyis az eredeti, Tudor-kori reneszánsz kastély, és a hozzáépített barokk stílusú palota. A sors fintora, hogy se Vilmos, se Mária nem élvezhette ki az épületegyüttes szépségeit, hiszen a királynő már korábban elhunyt, s 1702-ben férje is követte őt, még mielőtt végeztek volna a felújításokkal.
   A Stuartok kora lassan lezárult, a hannoveri dinasztia feje, I. György pedig nem foglalkozott Hampton Courttel. Fiát viszont annál jobban érdekelte, így feleségével együtt felfogadták Sir John Vanbrugh-ot, aki befejezte a királynői lakosztályt, és új bútorokat hozatott. A herceg azonban ezzel nagyobb közkedveltségre tett szert apjánál, ami örökre megmérgezte kapcsolatukat. A hercegi párnak el kellett hagynia a palotát, és csak a hivatalos királyi rezidenciát használhatták egészen I. György haláláig. Akkor azonban visszatértek, s a munkálatok folytatódtak. Elkészült a királynői lépcsőház, lecserélték a régi festményeket, s a házaspár fiú gyermekének külön lakosztályt alakítottak ki. Mindezek ellenére mégis ők voltak az utolsó uralkodók, akik itt laktak. Fiuk, III. György ugyanis arra használta az épületet, hogy a legnagyobb szolgálatot tevő alattvalói, és azok háznépe számára felajánlott egy-egy lakosztályt saját használatukra. Ezután a legkülönbözőbb emberek éltek itt, mint például a híres fizikus, Michael Faraday.
 Később Viktória királynő is úgy döntött, hogy a népnek kedvez, és 1838-ban megnyitotta a palota kapuit a nagyközönség előtt. Ennek következményeképpen eltűntek tárgyak, a berendezést, és a tapétákat is megrongálták. Az 1800-as évek második fele így elsősorban restaurálással telt, míg nem 1986-ban a felújított részek a tűzvész áldozatává váltak, s az újabb helyreállítás mintegy 9 évig tartott. A leglátványosabb átalakuláson III. Vilmos lakosztálya ment át, amit teljes mértékben olyanná akartak varázsolni, amilyen hajdanán volt. Visszahozták a régi festményeket, bútorokat, amiket a legutolsó uralkodók elvitettek, sőt még az akkori tapétákhoz hasonlóakat is be tudtak szerezni. Ilyesfajta újjászületésen esett át a királynői lakrész, valamint a királyi konyha is, a Privy Gardent (a palota legékesebb királyi kertje) újraültették, annak XVII. századi mintájára. Ezekkel a felújításokkal és javításokkal, újjáépítésekkel a Hampton Court Palota visszanyerte múltbéli fényét és pompáját, valamint megkapta végleges, mai kinézetét.
   Az idelátogatók a történelmi, és az építészeti csodákon kívül színes programok részesei is lehetnek! A hatalmas konyhában helyi szakácsok mutatják be hogyan készítettek elődjeik forró csokoládét György királynak, sőt a vendégek maguk is kipróbálhatják a recepteket. Februárban és márciusban családos szellemtúrán vehetnek részt. A túrák kora este kezdődnek, azonban  6 évnél fiatalabbak nem csatlakozhatnak, ugyanis mindenféle paranormális jelenségekről és szellemjárásokról hallhatnak érdekesebbnél érdekesebb történeteket a jelentkezők. Ennek a kirándulásnak létezik egy izgalmasabb változata is, amit egyszerűen csak Ghost Tournak neveznek. Ezen már 15 év a korhatár, és a későbbi órákban indul, valamint jóval félelmetesebb, mint a családos verzió. És, hogy a legapróbbak se maradjanak ki a jóból, létrehozták a Tiny Explorers nevű programsorozatot, ahol a 0-3 évesek játékos foglalkozások, zenés előadások és mesés történetek keretein belül ismerkedhetnek meg a palota rejtelmeivel.
   A nyitva tartás igen baráti a kastély területén, a nyári szezonban (márciustól októberig) délelőtt 10 órától este 6 óráig, míg a téli időszakban 10-től délután fél 5-ig látogatható a hét minden napján. A jegy ár felnőttek esetében 17, 60 Font, míg a 16 évnél fiatalabb gyermekek számára 8,80 Font. Természetesen lehetőség van családi, illetve csoportos kedvezmények igénybe vételére is, valamint válthatunk belépőt csupán a kert megtekintésére, vagy a kastély egyes részeire is külön-külön. Amit azonban fontos tudni, hogy ezek az árak nem tartalmazzák a programokat!
   Aki tehát kedvet érez ahhoz, hogy egy történelmi remekművet testközelből is megcsodálhasson, mindenképpen látogasson el a Hampton Court Palotába, hogy egyszerre élvezhesse a reneszánsz és a barokk kor építészeti szépségeit.
   Ha tehát kedvet érzel ahhoz, hogy egy történelmi remekművet testközelből is megcsodálhass, mindenképpen látogass el a Hampton Court Palotába, hogy egyszerre élvezhesd a reneszánsz és a barokk kor építészeti szépségeit.


A gyönyörű ikerpalotáról készült videót itt nézhetitek meg:






Főbb adatok a Hamptoni ikerpalotáról:
Elérhetőség East Molesey, Surrey KT8 9AU, Egyesült Királyság
+44 844 482 7777
Nyitvatartás Március-október: 10:00-18:00
November-február: 10:00- 17:30
Akadálymentesítés Van lift, tolókocsi bérlésére van lehetőség (2óra/4£)
Árak Felnőtt: 18,20£
Diák: 15,40£  
5 éven aluliaknak nem kell jegyet váltani
Családi napijegy: 46,80£ (2felnőtt 3gyerek)
Idegenvezetés Minden nap a helyszínen lehet csatlakozni
Megközelítés Vonattal: Waterloo állomástól a 10. megálló


Forrás


Tajnay Dorottya